Masáže

Mäkké techniky

Mäkké techniky je termín označujúci pomerne zložitý proces, počas ktorého terapeut alebo vyšetrujúci lekár vykonáva sled pohybov. Tieto pohyby využívajú nie len tlak na príslušné body (v mäkkých tkanivách), ale i posune fascií, miernom strečingu a preťahovaní kože. Uvoľňovanie chrbta a krčnej chrbtice je z pomedí mäkkých techník najpoužívanejšou metódou a to následkom dnešnej doby a sedavého zamestnania. Je pravdou, že počas tejto masáže dochádza k určitej spojitosti medzi reflexnou masážou, avšak nie je to to isté! Mäkké techniky využívajú len časť reflexných bodov na tele, majú však podobný účinok ako reflexná masáž chrbta, o ktorej si viac môžete prečítať v ,tomto‘ odkaze. Takisto to platí i o klasickej masáži, ktorej aspekty sa úplne líšia od masážnej zostavy mäkkých techník.

Už vyššie spomenuté preťahovanie kože, reflexné pôsobenie na sval či mierny strečing patrí k mnohým častiam masáže mäkkých techník. Za týmto ozdravným procesom sa však skrýva omnoho viac, vrátane reflexnej zmeny v svaloch. Tie sa následkom masáže podkožia uvoľnia a nastúpi analgetický účinok. Nie je to však také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať. Fascie sú ochranné blany, ktoré obklopujú každý sval a tvrdnú, pokiaľ sú vystavené chronickému namáhaniu a napätiu. Chronické napätie je taktiež spôsob, kedy môže vzniknúť vážne stuhnutie svalstva či blokáda v určitej časti pohybového aparátu. Mäkké techniky uvoľňujú vzniknuté blokády, ktoré vznikajú najmä v oblasti krčnej chrbtice, zablokovaného chrbta a medzilopatkovej oblasti. Pomocou tejto ozdravnej techniky sa uvoľňujú zatuhnutia, blokády či svalové spazmy. Primárnou výhodou mäkkých techník je fakt, že analgetický účinok, prejavujúci sa ako úľava od bolesti, prichádza takmer náhle po vykonaní daných ozdravných metód spadajúcich pod mäkké techniky.

Ako sme už vyššie naznačili, mäkké techniky sa využívajú predovšetkým k riešeniu bolestivých
blokád v okolí chrbta, konkrétne v okolí lopatiek, bedier, krížovej oblasti a krčnej chrbtice.
Mäkké techniky taktiež účinne uvoľňujú skrátené šľachy, čo ocenia najmä športovci. Táto ozdravná metóda ma však i iné využitie a medzi ďalšie pozitívne účinky patrí napríklad korekcia krvného tlaku, celková činnosť srdca – vplyvom lepšej cirkulácie krvi v organizme, ale i zlepšenie zraku a látkovej výmeny. Práve látková výmena má za následok analgetický účinok, vďaka privedeniu okysličenej krvi a odvodu toxických látok z miesta bolesti.

Rovnako ako iné ozdravné metódy, i mäkké techniky majú určité kontraindikácie, ktoré je nutné
rešpektovať.

Medzi tieto kontraindikácie patrí:

  • Akútne zápaly
  • Infekčné ochorenia
  • Horúčkové ochorenia
  • Tehotenstvo, masáže vykonávané s určitými obmedzeniami
  • Nádorové chorenia
  • Krvácavé ochorenia

Tieto techniky sú využité najmä pri riešení bolestivých záležitostí v oblasti chrbta a sedacích svalov. Fyzioterapia využíva mäkké techniky k riešeniu problémov, ktoré so sebou prinášajú sedavé zamestnania, zlé držania tela, či nesprávny životný štýl počnúc neustálym sledovaním mobilného telefónu, následkom čoho vznikajú blokády v oblasti krčnej chrbtice.

Prvým krokom je dôsledné uvoľnenie krčnej chrbtice, následne sa pokračuje smerom ku kostrči, krížovej oblasti. Počas vykonávania špeciálnych hmatov pacient pociťuje príjemné uvoľnenie a možné návaly tepla. Tieto návaly tepla sú spôsobené práve tým, že počas vykonávania mäkkých techník terapeut nepoužíva žiadne média, ako napríklad olejček a podobne. Tieto médiá sa využívajú predovšetkým pri klasických masážach, pri mäkkých technikách by olej či iné médium zabraňovalo vykonávaniu príslušného tlaku v určitých bodoch.

Reflexná masáž chodidiel

Reflexná terapia

Reflexná terapia využíva rad tlakových techník, ktorými stimuluje konkrétnu reflexnú oblasť chodidiel, s úmyslom vyvolať užitočnú odozvu v iných častiach tela. Tento zrkadlový obraz tela na chodidlách pomáha reflexným terapeutom aj obyčajnému človeku zamerať sa na správnu partiu chodidla, ktorú treba masírovať. Reflexné body na chodidlách sú spojené s určitými časťami tela a tým, že reflexológia tieto body stimuluje, sa po tele šíria vlny uvoľnenia. Reflexná terapia sa osvedčuje u problémov s krčnou a bedrovou chrbticou, pri migréne, ale tiež u autoimunitných ochorení, s ktorými si klasická medicína často nevie rady – astmy, artrózy alebo alergie. Dokáže údajne aj vyladiť a vyčistiť organizmus, oslabený dlhodobým užívaním liekov. Reflexná terapia podporuje uzdravovanie pri závažnejších aj ľahších ochoreniach, ale slúži výborne aj k vyladeniu zdravého organizmu, uvoľnenie svalových aj iných kŕčov a detoxikáciu organizmu.

Bankovanie